Od jakiegoś czasu można zauważyć wzrost ilości serwisów oferujących mastering utworów online, czy to za pomocą specjalnych algorytmów albo AI. Istnieje wiele entuzjastów, którzy uważają, że takie rozwiązanie staje się powoli prawdziwą konkurencją dla tradycyjnego masteringu.

Tym razem do drużyny “masteringów online” dołączył SoundCloud. Łącząc siły z Dolby powstała usługa, pozwalającą na korzystanie z technologii giganta z San Francisco bezpośrednio na platformie. 

Działanie serwisu jest bardzo proste. Po zauploudowaniu utworu mamy do wyboru 4 tryby o różnych charakterystykach działania – Thunder, Sunroof, Aurora, Clear sky.

Dla przykładu „Thunder”  jest idealny dla klubowych lub mocno basowych kawałków. Ma na celu uwydatnić i podkreślić częstotliwości basu, natomiast „Sunroof” – Zrobi miejsce w wysokim i średnim paśmie, Soundcloud rekomenduje ten tryb dla hip-hopu i dla gatunków gdzie rytm jest na pierwszym planie. Zanim dokonamy masteringu, możemy wybrać krótki fragment utworu i w bardzo prosty sposób przetestować, każdy z trybów aby samemu zdecydować, który z nich działa dla nas najlepiej. 

 

Serwis obsługuje formaty: WAV (16/24bit), AIFF, FLAC oraz MP3 i dostarcza plik w takim samym formacie jakim wysłaliśmy utwór. Do poprawnego działania firma rekomenduje 3-6db headroomu, a maksymalna długość utworu to 10 minut. 

 

Cena za usługę to 5,49 €, a przy subskrypcji Pro Unlimited możemy zmasterować 3 utwory, bez dodatkowych opłat. O samym wrażeniu z efektów ciężko się wypowiedzieć. Każdy kto jest zainteresowany powinien przekonać się na własne ucho, zwłaszcza że można to sprawdzić na dowolnej liczbie swoich utworów. My póki co na pewno pozostajemy zwolennikami tradycyjnego masteringu wykonanego przez realizatora – człowieka.